18 Ocak 2018 Perşembe  Facebook Twitter Google RSS
Yatırımcı:
Yabancılar Türkiye'den 78 bin konut satın aldı

Yabancıya yıllık konut satışı 20'13'te 12 binin biraz üzerindeyken 2015'te 23 bine dayandı. Ancak 2016'da 18 bine geriledi. Yabancıya konut satışındaki düşüş 2017'nin ilk 3 ayında da sürdü. Nisan'da ise aylar sonra yüzde 2.7 artış oldu. Ancak ilk 4 ayda yabancıya satılan konut satışı yüzde 5.2 azaldı.

21 bin 550 adet konut aldı..


TÜİK 2015 yılından itibaren Türkiye'den konut satın alan yabancıların uyruklarını da açıklıyor. Verilere baktığımızda Arap ülkeleri dikkat çekiyor. Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Filistin gibi ülkelerin vatandaşları 2015, 2016 yılının tamamı ve 2017'nin ilk 4 ayını kapsayan dönemde ülkemizden 21 bin 550 adet konut aldı. Bu sayı aynı dönemde yabancılara satılan konutların yüzde 45.5'ini oluşturdu. Alımlarda Iraklılar başı çekiyor. Irak vatandaşları söz konusu dönemde ülkemizden 8 bin 393 konut aldı. Irak'ın ardından 5 bin 210 konutla Suudi Arabistanlılar geldi. Bu ülkeyi 4 bin 411 konutla Kuveytliler izledi. Diğer ülkelerin satın aldıkları konut sayısı ise binin altında kaldı.

Karadeniz'in kıyı kentlerine yoğun ilgi gösteren Araplar yatırımcıların yaptıkları yatırımlar, gayrimenkul fiyatlarını da artırıyor..

Yabancıların en çok konut aldığı iller ise; İstanbul, Antalya, Bursa, Aydın, Sakarya. Yalova, Ankara, Trabzon, Mersin ve Muğla olarak sıralanıyor. Öte yandan Hürriyet Emlak'ın yaptığı açıklamaya göre, son yıllarda Trabzon başta olmak üzere Karadeniz'in kıyı kentlerine yoğun ilgi gösteren Araplar yatırımcıların yaptıkları yatırımlar, gayrimenkul fiyatlarını da artırıyor. Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon'da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış olurken, arazi fiyatları da yüzde 15 arttı.

Yabancılar Türkiye'den 78 bin konut satın aldı ile ilgili görsel sonucu
emlakkulisi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği...

Haberi Oku