21 Ocak 2018 Pazar  Facebook Twitter Google RSS
Yatırımcı:
Türkiye'ye 15 milyar dolarlık ticaret

Bugüne kadar 221 kargo uçağı gönderen Türkiye'nin yaklaşık 60'a yakın uçağı İzmir'den kalkarken, yine Katar'a deniz yoluyla ilk yardım gemisi İzmir'den yola çıkmıştı. Özellikle Ege bölgesinden ve bilhassa İzmir'den gönderilen malların ücretlerini temin etme konusunda Türk iş adamlarının kaygıya düşmeden hızlı hareket etmesinin Katarlıları duygulandırdığı belirtiliyor. Türkiye ile yakalanan bu olumlu iklim ikili ticarete'de yansıyor.

Katar ile abluka yapan ülkeler arasında 15 milyar dolarlık bir ticari hacmi vardı..


Hem Türkiye hem de İzmir'e yönelik özel bir gönül bağı oluşan Katarlı iş adamları ve STK'lar, geçtiğimiz üç gün "Türkiye-Katar İkili İş Görüşmeleri" için İzmir'deydi. Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani'n önderliğinde yaklaşık 90 kişilik heyet gıda, inşaat, medikal, plastik, kağıt sektörlerinden 150'den fazla Türk iş adamıyla bir araya geldi. İki ülke arasındaki ticareti milyar dolarlar seviyesine çıkaracak açıklama ise Katar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Mahdi Al Ahbabi'den geldi. İzmir'deki görüşmelerde eğerlendirmelerde bulunan Ahbabi, "Katar ile abluka yapan ülkeler arasında 15 milyar dolarlık bir ticari hacmi vardı. Biz bunun büyük bir kısmının Türkiye ile olmasını istiyoruz. Gerek siyasi duruşunuz gerekse bizi desteklemenizden dolayı bunu istiyoruz" dedi.

Türkiye, Katar'a İran üzerinden karayoluyla taşımacılık için de görüşmeleri başlatmaya hazırlandığını açıkladı..

Türk ve Katar şirketleri arasında İzmir'de devam eden ikili görüşmelerin ilk gününde, Kocaeli Derince Limanı ile Doha Hamad Limanı arasında konteyner, dökme ve genel kargo yükleri için direkt kargo taşımacılığı seferlerinin başlatılmasında mutabakata varıldı. Ayrıca görüşmelerde iki ülke iş adamları arasında başta gıda, tarım ve temel insani ihtiyaçlar olmak üzere birçok alanda ticari işbirliğine varıldı.
Öte yandan Türkiye, Katar'a İran üzerinden karayoluyla taşımacılık için de görüşmeleri başlatmaya hazırlandığını açıkladı.
Katar'ın ihtiyaçlarını sadece Türkiye'de üreterek hazır göndermenin yanında TÜrki iş adamlarının asıl isteği, Katar'ın da davetiyle üretim ve yatırımlarını Katar'a entegre ederek sürdürülebilir bir ticaret ağı oluşturulması oldu. Katar, özellikle 2022 dünya futbol şampiyonasına ev sahipliği yapacak olması nedeniyle birçok alt ve üst yapı için birçok yatırımını ihaleye çıkarmaya başlamasıyla da dikkat çekiyor.

Türkiye'nin bu ülkede ticaret ofisi açılması çalışmalarını hızlandıracağını ifade etti..


İzmir ziyaretinde ülkesinin maruz kaldığı ambargoda siyasi ve ekonomik desteğini esirgemeyen Türkiye'ye minnet ve şükran duyduklarını aktaran Katar Ticaret Odası Üyesi Ahbabi, Türk sanayicilerinin Katar'la sürdürülebilir ticaretini artırmak ve Katar'daki yatırımlardan daha fazla pay alması için bir temsilcilik ofisi açılmasını önerdi. Ahbabi, "İzmir'in sanayi, ticaret ve tarım konusunda çok iyi olduğunu biliyoruz. Sanayici olarak sizi ülkemize davet ve teşvik ediyoruz. KOBİ'ler için altyapımız hazır. Bizim arzumuz yatırımların bir an önce başlamasıdır" diye konuştu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu da, Türkiye'nin bu ülkede ticaret ofisi açılması çalışmalarını hızlandıracağını ifade etti. İzmir ziyaretinde konuşan Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani, Katar'ın yaşadığı abluka sonrası Türkiye'nin verdiği kararlı destekten ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk hükümetine teşekkür etti. Ablukanın aşılmasında Katar ve Türk özel sektörlerinin alternatif kanalların açılması, yerli üretimin artırılması noktasındaki çabalarının takdire şayan olduğunu dile getiren Al Sani, iki ülke arasındaki yeni dönemde kurulacak bağın sağlamlığını da ortaya koydu.

İki ülke arasında gıda, inşaat malzemeleri, tıbbi malzeme, medikal sektörü, mobilya gibi pek çok alanda yatırım fırsatı var..

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Katar'la birçok ikili görüşme yapıldığını ve farklı sektörlerle işbirlikleri imzalanlandığını belirtti. Ünlütürk, şöyle devam etti: "Hem ikili ticaretin hem de İzmir'den ihracatın arttırılmasında yapıcı görüşmeler oldu. Katarlıların İzmir'e önemli bir yatırımı için diyalog oldu. Bir imza töreni gerçekleştirilecekti fakat aceleye getirmemek için bekletiliyor. Bu görüşmeler yatırımla sonuçlanacaktır." İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Katar'a ambargonun ilk günlerinden itibaren İZTO olarak; ihracat personeli elemanlarının 24 saat hizmet verdiği söyledi. Ahde vefa olarak Katar heyetinin ekonomi bakanlığı başkanlığında İzmir'e ziyaret gerçekleştirdiğini dikkat çeken Demirtaş, "İki ülke arasında gıda, inşaat malzemeleri, tıbbi malzeme, medikal sektörü, mobilya gibi pek çok alanda yatırım fırsatı var" dedi.

İlgili resim
haberler.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği...

Haberi Oku