18 Ocak 2018 Perşembe  Facebook Twitter Google RSS
Yatırımcı:
Konut fiyatlarında geçici bir dalgalanma

İstanbul'un bazı bölgelerinde satılık konutlardaki düşüş yüzde 7'ye ulaşmış durumda. Ümraniye'de yüzde 3, Fikirtepe'de yüzde 4, Bakırköy'de yüzde 7, Bahçelievler'de yüzde 7-8 ve Zeytinburnu'nda yüzde 6-7'lik oranda düşüşler söz konusu.

İstanbul'da geçen ay satılık konut fiyatları yüzde 0.60 geriledi..


İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul'da geçen ay satılık konut fiyatları yüzde 0.60 geriledi. Yıllık artış yüzde 7,28'de kaldı. Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçe ve bin 202 mahalleyi kapsayan REIDIN verilerine göre de konut fiyatları mart ayında yüzde 1.16 oranında arttı. TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, fiyatlardaki gerilemenin hem olağan hem de bölgesel nitelik taşıdığını söyledi. Bunun emlak satışlarının yavaşladığı anlamına gelmemesi gerektiğinin vurgulayan Erilkun, "Arz fazlası fiyatlarda seyrelmeye yol açtı. Stoklar da var. Fiyat seyrelmesi, kısa bir geçiş döneminin hızlı yükselişi öncesinde görülen küçük bir dalgalanmadır" dedi. Erilkun, Ümraniye'de yüzde 3, Fikirtepe'de yüzde 34, Bakırköy'de yüzde 7, Bahçelievler'de yüzde 7 ve Zeytinburnu'nda yüzde 6-7 oranında düşüş tahmin edildiğini söyledi.

Mart 2017 döneminde 128.000’i aşkın konut satıldı ve bunun % 30’u ipotekli satıştır..


TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şöyle devam etti: “Mart 2017 döneminde 128.000’i aşkın konut satıldı ve bunun % 30’u ipotekli satıştır. Geçen yılın Mart ayı rakamı ise 117.000 idi. Bu veri zaten emlakta durgunluk olmadığını açıkça gösteriyor. Ayrıca Emlak Konut’un kampanyaları ve damga vergisinin kaldırılması gibi uygulamalarla gayrimenkulün hız kesmesi mümkün değildir. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışlarında da geçen yıla oranla %11,9’luk artış olması ve 73.000’e yakın ikinci el konutun el değiştirmesi de sektörün dinamizmini gösteriyor.”

konut fiyatları ile ilgili görsel sonucu
emlakkulisi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği...

Haberi Oku