21 Şubat 2018 Çarşamba  Facebook Twitter Google RSS
Gündem:
ÇED yönetmeliği'ndeki değişiklik resmi gazete'de yayımlandı

ÇED Yönetmeliğinin, yürütmesi durdurulan maddeler ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından verilen kararlara ilişkin ÇED Yönetmeliğinin EK-1 ve Ek-2 listelerinde gerekli düzenlemelerin yapılmasına gerek duyuldu. Ayrıca ÇED sürecinin daha hızlı ve etkin yürütülebilmesi amacıyla Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tarafından alınan kararlar doğrultusunda Yönetmelikte değişiklik yapılmasına karar verildi.

ÇED Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, İnceleme değerlendirme toplantılarında; komisyonun salt çoğunlukla toplanmasında yaşanan problemler, komisyon, üye sayısı ve yazılı görüşler dahil salt çoğunluk ile toplanır şeklinde düzenlendi.

ÇED kararı alınmadıkça projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez hükmü gereği süreç tamamlanmadan diğer izin ve lisanslara başvurulamadığı bu nedenle yatırıma başlama süreçlerinin uzadığı şeklinde eleştirilere maruz kalınması üzerine, fıkraya diğer izinler için eş zamanlı başvuru yapılabileceği hükmü eklendi.
ÇED süreçlerinin daha hızlı ve etkin yürütülmesi için inceleme değerlendirme toplantısı sonrasında ve seçme, eleme kriterlerine tabi projelerle ilgili olarak Bakanlık tarafından yetkili kurum/kuruluşlardan görüş talep edilmesi durumunda 30 takvim günü içerisinde görüş bildirmeyen kurum/kuruluş görüşleri olumlu kabul edilir hükmü eklendi.

Daha önce tebliğ ile belirlenen “ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan ve eşik değeri olan projelerde yapılacak kapasite artışı ve/veya genişletilmesinin planlanması durumunda uygulamaya esas düzenlemeler Yönetmeliğe hüküm olarak dahil edildi.


çevre ve şehircilik bakanlığı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yayımladığı "Öldüren Bacalar ve Çözümleri" adlı kitapçıkla...

Haberi Oku