20 Ocak 2018 Cumartesi  Facebook Twitter Google RSS
Fikirtepe Haberleri:
Üsküdar Belediyesi kentsel dönüşüme örnek gösterilecek

Başkan Türkmen, Çamlıca Camisi’nin eteklerindeki 180 dönümlük araziyi 18 ayda dönüştürmeyi hedeflediklerini açıkladı. Üsküdar Belediyesi kentsel dönüşüme örnek gösterilecek bir projeyi hayata geçirmek için kolları çalışmalara başlıyor. Çamlıca Camisi'nin eteklerinde kalan 180 dönümlük araziyi 18 ayda dönüştürmek için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile çalışmalara başlandı. 26 Ağustos Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla yıkıma başlayacaklarını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Tamamıyla yerinde dönüşüm uygulayacağız. Hiçbir vatandaşımız yerinden, yurdundan olmayacak" dedi. Başkan Türkmen, "Burada yüzde 78 vatandaşın, yüzde 22 TOKİ'nin olacak şekilde anlaşıldı. 250'ye yakın görüşme yapıldı. Vatandaşların çoğunluğu dönüşüme razı ancak 5'te 1 karşı gelenler de var" şeklinde konuştu.

Bu bölgede 500 tane bina, bin 500 tane daire var..


Kentsel dönüşümde önemli olanın sürecin başlaması olduğunun altını çizen Başkan Türkmen, "En büyük hedefimiz bu plana göre yapılaşmanın başladığını millete canlı canlı göstermek" ifadelerini kullandı. Kentsel dönüşüm ile ilgili itirazlara açıklık getiren Türkmen, "Vatandaş diyor ki, 'Benim 6-7 katım var. Yıkayım, yapayım, cebimden de para çıkmasın, müteahhide kalacak olan payı da imarla ver' Bunun adı dönüşüm değildir. Bu bir katliamdır" dedi. Başkan Türkmen, "Bu bölgede 500 tane bina, bin 500 tane daire var. Komple yıkılacak ve Üsküdar Evleri projesi hayata geçecek" şeklinde açıklama yaptı. Başkan Türkmen yine TOKİ'yle ortak başka projeler de hayata geçirdiklerini belirterek, "TOKİ, 7 dönüm arsa üzerinde 174'ü konut, 7'si işyeri olmak üzere 181 bağımsız bölüm inşa etti. Bu yıl sonunda hazır olacak. Daha sonra, Birlik Camisi yanındaki 38 dönümlük arsamıza başlıyoruz. Bu dönem sonuna kadar Üsküdar'da, sadece belediye olarak 3 ya da 4 yerde şantiye alanımız olacak. Nato Yolu'ndaki projemiz de yılbaşında teslim edilecek" ifadelerini kullandı.

Kimse kaçak binaya para vermiyor..


Üsküdar'ın, İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu dile getiren Türkmen, ilçede taşra diye tabir edilen mahallelerde; kaçak yapıların, plansız, projesiz ve ruhsatsız inşaatların oldukça fazla olduğuna dikkati çekti. Başkan Türkmen, "Şu anda 5 katlı binayı satsan 300 bin TL etmez. Çünkü kimse kaçak binaya para vermiyor. Ama yarın bir daire, Kirazlıtepe'de, Burhaniye'de, Küplüce'de 1 milyon TL olacak" diye konuştu. Dönüşümle ilgili kırmızı çizgileri olduklarını ifade eden Başkan Türkmen, siteleşme olmayacağını ve mahalle kültürünün devam ettirileceğini vurgulayarak, otoparksız projelere de izin vermeyeceklerini açıkladı. Başkan Hilmi Türkmen, "Bizim kişibaşına yeşil alanımız 2014'te 6 metrekareydi, şu anda 8.8 metrekare. Kentsel dönüşümle yeşil alanlar kazanacağız. 2019'da seçimlere kadar yeşil alan oranı 10 metrekare olacak. Bu Avrupa standartlarının çok üstünde" dedi.

üsküdar ile ilgili görsel sonucu
emlakkulisi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Büyükşehir Belediyesi yeni imar planlarını...
İstanbul'da 10 ilçeyi ve 14 semti kapsayan yeni imar planları askıya çıktı. Askıya çıkan imar planları...

Haberi Oku